سمینار ماده چگال تجربی

خبرنگار افتخاری 1سمینار ماده چگال تجربی(تبدیل و ذخیره انرژی به روش الکتروشیمیایی درابرخازن ها) با ارائه جناب آقای بهنام عشقی دوشنبه ۲۲ آذرماه ۹۵ در دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، برگزار شد.

خلاصه سمینار:

امروزه توسعه ی سریع صنایع مختلف و رشد روزافزون جمعیت باعث شده تا تقاضا برای انرژی پیوسته درحال افزایش باشد به طوری که تامین انرژی جهان در آینده در گرو جایگزینی منابع کنونی با انرژی های تجدید پذیر است. استفاده ی موثر از منابع تجدیدپذیر نیازمند توسعه ی روش های تبدیل و ذخیره سازی انرژی پیشرفته، اخیرا ارزان و سازگار با محیط زیست است. به همین منظور، انواع باتری ها، پیل های سوختی و خازن های الکتروشیمیایی (ابرخازن ها
) مورد توجه محققین، درساسر دنیا قرارگرفته اند.

دراین میان ابرخازن ها ظرفیت الکتریکی بسیار بالاتری نسبت به خازن های معمولی دارند، و در مقایسه با باتری ها بسیار سریع تر شارژ می شوند. به علاوه، عمر بالاتری هم دارند وضمنا ایمن ترند. هرچند چگالی انرژی(انرژی ذخیره شده به ازای واحد جرم) پایین آنها تاکنون مانع تولید تجاری آنها شده است. در این سمینار به بررسی تاریخچه شکل گیری ابرخازن خواهیم پرداخت و مکانیزم ها و عملکرد آن را در مقایسه با باتری ها و پیل های سوختی بررسی خواهیم کرد. درنهایت پیشرفت های اخیر انجام شده در این زمینه مورد مطالعه و بررسی قرار خواهد گرفت.

0

مطالب مرتبط

نظر بدهید