تولید ابزاردقیق صنعتی بدون تماس با استفاده از پرتو گاما

imeniتیم «شریف گاما» که از تخبگان دانشگاه های برتر کشور بخصوص دانشگاه شریف تشکیل شده است، موفق به ساخت محصولاتی شده اند که در شرایط سخت اندازه گیری به کمک صنعت آمده و با استفاده از اشعه گاما اندازه گیری های بسیار دقیقی را بدون تماس انجام می دهد.

مهندس شربتیان مدیرعامل شرکت «آباد فناور شریف» سازنده تجهیزات ابزار دقیق با برند«شریف گاما» در مصاحبه با خبرنگار شریف ری ویو در رابطه با این پروژه می گوید: در صنعت فرآیندهای مختلف صنعتی وجود دارد که این فرآیندها به منظور بالا بردن بهره وری کارخانه، نیاز به اندازه گیری نقاط مختلف فرآیند از نقطه نظرهای گوناگون دارد ازجمله چگالی ماده عبوری و یا سطحماده پر شده در مخزن مربوطه است.

تیم شریف گاما که تقریبا دوسال است تحقیقات خود را حول ابزار دقیق های صنعتی با استفاده از پرتوی گاما آغاز کرده و موفق به ساخت محصولاتی شده است که قادر به اندازه گیری پارامترهای مختلف در فرآیندهای صنعتی در شرایط سخت اعم از دمابالا، فشار بالا، اسیدی و بازی بودن محیط است.

gama2
                     شمای دستگاه ابزار دقیق بدون تماس گاما سوئیچ سطح (level switch )

در رابطه با مزیتی که محصولات این برند را منحصر به فرد می کند باید گفت که  ابزار های اندازه گیری مرسوم قبلی قادر به اندازه گیری در هر شرایطی نیستند اما محصولات شریف گاما که در سه نوع سوئیچ سطح (Level Switch)، ارتفاع سنج(Level Meter)، و چگالی سنج (Density Meter) تقسیم بندی می شوند، برای شرایط اندازه گیری خاص که سایر ابزار ها قادر به اندازه گیری نیستند کاربرد دارد. به عنوان مثال در بسیاری از مخازن پر فشار پتروشیمی ها به علت فشار بالای مخزن،کارخانه های ناگزیر به نصب ابزار دقیق های بدون تماس هستند؛ که ابزار دقیق های گاما این مزیت را نسبت به ابزاردقیق های بدون تماسی مثل فراصوت (Ultrasonic) دارند که به واسطه عمق نفوذ بالا و عدم دریافت نویز از محیط دقت و کاربری منحصر به فردی دارند.

ایشان با اضافه کردن این نکته که این محصول تست دقت خود را در آزمایشگاه های معتبر داده است و در مورد وجود خطا در این اندازه گیری ها افزود: از ویژگی های این دستگاه اندازه گیری بازه وسیعی از مواد مایع ،جامد و گاز است که باید در  بازه چگالی بین ۰.۲ تا ۱۰ گرم بر سانتی متر مکعب قرار داشته باشد.تحت شرایط ذکر شده خطای دستگاه در مرحله فعلی با درجه اطمینان ۹۵%  ۲ درصد  و تا دو رقم اعشار است که نسبت به مشابه خارجی که در صنعت ایران نصب است و ۳ درصد خطا دارد،خطای قابل قبولی است.

gama1
         پردازنده یا گیرنده                        آشکارساز

ایشان در رابطه با ویژگی موج گاما در این پروژه نکاتی را اشاره کردند: موج گاما دارای طول موج کمتر از پیکومتر و دارای انرژی بیشتر از ۱۰۰kev و فرکانس بالاتر از ده به توان ۱۹ هرتز است؛ منبع تولید گاما نیز در این پروژه چشمه پرتو زا عناصر cs-137 و Co-60 است.

در رابطه با چگونگی پردازش نیز؛ بررسی و پردازش میزان فوتون عبور کرده از ماده که جذب ماده درون مخزن یا لوله نشده است، و سایر پارامتر هایی از قبیل فاصله بین چشمه و آشکار ساز این توانایی را برای اندازه گیرهای مورد نیاز به ما می دهد.

 

مهندس شربتیان در ادامه در توضیح چندین قسمت این محصول افزود: در رابطه با جذب یا رد شدن فوتون این نکته قابل توجه است که میزان چگال بودن ماده در میزان جذب یا رد شدن فوتون موثر است،به گونه ای که سرب با چگالی بالا می تواند جاذب قوی و ایفا کننده نقد محفظه نگه دارنده چشمه باشد.این فوتون ها نیز توسط یک مجموعه آشکار ساز دریافت می شود که به کمک کریستال های خاص و لامپ ها و صد البته مدارات طراحی شده شریف گاما می تواند فوتون را دریافت نماید.

در رابطه با نقش فاصله بین چشمه و آشکار ساز باید به این نکته اشاره کنم که فاصله بینن چشمه و آشکار ساز در فرمول های بنیادین که مربوط به حوزه فیزیک هسته ای موجود است، کاربرد داشته و از آن برای حل معادلات و پیدا کردن چگالی مجهول بهره می بریم.

 

ایشان در پایان به مزیت این پروژه نسبت به محصولات خارجی اشاره ای کردند و گفتند: قیمت محصولات ما حدود یک سوم قیمت مشابه خارجی است. و این ابزار دقیق ها  قیمتی بین چند ده میلیون تا چند صد میلیون تومان بسته به شرایط مورد استفاده دارد.

0

مطالب مرتبط

نظر بدهید