معرفی آزمایشگاه ارزیابی و آزمون تاسیسات شبکه

honarmandدانشکده مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف به عنوان بازوی نظارتی مرکز تحقیقات مخابرات آزمایشگاه شریف، آزمون ارزیابی تجهیزات شبکه را در سال ۸۸ راه اندازی کرد تا این مرکز بتواند بر تجهیزات واردتی که در پیکربندی شبکه های کامپیوتری کاربرد دارند، از جمله سوئیچ و روتر(Router) نظارت فنی داشته باشد و از سلامت و اصل بودن آن ها اطمینان پیدا کند.

مرکز تحقیقات مخابرات ایران به عنوان یک سیاست کلان برای حدود ۱۰ آزمایشگاه برنامه ریزی کرده و قرار بود که هرکدام از آن ها در یک دانشگاه راه اندازی شود که از جمله آن ها می توان به آزمایشگاه تائید نمونه آنتن در دانشگاه تهران، آزمایشگاه SAR (نرخ جذب ویژه) در دانشگاه علم و صنعت اشاره کرد.

آزمایشگاه آزمون و ارزیابی دانشگاه شریف با تلاش های دکتر امیرحسین جهانگیر با بودجه ای در حدود ۲.۵ میلیارد تومان با خرید تجهیزات و نرم افزار ها شروع به کار کرد. در حال حاضر این آزمایشگاه مرجع ارزیابی و تائید نمونه سازمان تنظیم مقررات و سازمان استاندارد کشور است، یعنی یک یا چند نمونه از تجهیزات شبکه مثل سوئیچ و روتر که از طریق گمرک وارد کشور می شوند قبل از ترخیص به این آزمایشگاه فرستاد می شود تا روی آن ها تست های انطباق و کارایی انجام شود و در صورتی که این تجهیزات تقلبی باشند یا ایرادی داشته باشند به شرکت سازنده مرجوع می شوند.

سوئیچ و روتر از پرکاربردترین تجهیزات مورد استفاده در شبکه های کامپیوتری محسوب می شوند.

سوئیچ وظیفه دارد بین دستگاه های مختلف  مثل رایانه، دوربین مداربسته، چاپگرهای تحت شبکه در شبکه های کامپیوتری ارتباط برقرار کند، در سوئیچ، ارتباطی مستقیم بین درگاه دستگاه مبدا با درگاه دستگاه مقصد برقرار شده و بسته‌های اطلاعاتی مستقیما فقط برای آن ارسال می‌شود.

روتر ها یا مسیر یاب ها تجهیزات فیزیکی هستند که چندین شبکه بی سیم یا کابلی را به یکدیگر متصل می کنند. و این همان تجهیزی است که در اینترنت مشخص می کند بسته های اطلاعاتی از کدام مسیر به مقصد برسند و در نهایت رسیدن آن به مقصد را کنترل می کند.

arzyabi

خدمات آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تجهیزات شبکه:

  • آزمون عملکرد: در آزمون عملکرد صحت عملکرد دستگاه مورد بررسی قرار می گیرد. در این آزمون تمام پورت های ورودی و خروجی سوئیچ و روتر آزمایش می شود تا مشخص شود همه پورت ها توانایی دریافت و ارسال اطلاعات را دارند.
  • آزمون کارایی: در آزمون کارائی سرعت دستگاه یا به عبارت دیگر تاخیر انتقال اطلاعات بین پورت های مختلف یک دستگاه اندازه گیری می شود.
  • آزمون انظباق: پروتکل ها درواقع زبان های قراردادی است که روتر ها به وسیله آن باهم ارتباط بر قرار می کنند و بسته های اطلاعاتی را تبادل می کنند. البته ممکن است برند ها برای خود پروتکل های اختصاصی داشته باشند ولی روتر های استاندارد باید بتوانند از پروتکل های قراردادی پشتیبانی کنند تا اگر در یک شبکه روتر های مختلفی به کار گرفته شد بتوانند با هم ارتباط برقرار کنند و آزمون انطباق باید این کارکرد روتر را مورد ارزیابی قرار دهد.
  • آزمون امنیت: در آزمون امنیت بررسی می شود که دستگاه ها چه میزان در مقابل حملات خرابکارانه هکر ها مقاومت می کنند.

در آزمایشگاه آزمون و ارزیابی از تجهیزاتی استفاده می شود با نام تجاری Test Center  که محصول شرکت SPIRENT  است که هزینه تجهیزات سخت افزاری به همرا نرم افزارها و لایسنس های آن حدود ۳میلیارد تومان شده است.

arzyabi2

برای انجام تمام این آزمون ها تمامی پورت های سوئیچ یا روتر به دستگاه Test Center متصل می شود، وبرای هر آزمون یک سری ترافیک مخصوص به دستگاه فرستاده می شود و پاسخ دستگاه ثبت می شود.

مثلا برای آزمون عملکرد از روتر انتظار مسیریابی وجود دارد و یا برای تست کارایی یک سری اطلاعات با بیشترین سرعتی که توسط شرکت سازنده ادعا شده است به طور همزمان به تمام پورت های سوئیچ یا روتر ارسال می شود و تاخیر زمانی پاسخ آن ها توسط دستگاه اندازه گیری می شود.

در مورد تست انطباق هم بسته های اطلاعاتی با پروتکل های مختلف به دستگاه مورد آزمایش ارسال می شود و دستگاه باید بتواند از این پروتکل ها پشتیبانی کند تا بتواند به دستوری که دریافت می کند پاسخ دهد، درنهایت برای تست امنیت یک سری بانک حمله طراحی می شود که درواقع حمله هکر ها و ویروس ها را شبیه سازی می کند و به درگاه ها ارسال می شود تا میزان مقاومت تجهیزات مورد آزمایش در مقابل نفوذ بررسی شود. نرم افزار مورد استفاده در تست امنیت نرم افزاری موسوم به Avalanche است.

آزمایشگاه آزمون و ارزیابی دانشگاه سال هاست که موفق به دریافت گواهی ISO_17025 شده است و هر سال هم توسط ممیزین بین المللی مورد بازدید قرار می گیرد و گواهینامه آن تمدید می شود.

داشتن این گواهینامه این اطمینان را می دهد که نتایج منتشر شده توسط این آزمایشگاه از قطعیت قابل قبولی برخوردار است و میزان خطا و عدم قطعیت آن در محدوده مجاز است.

مواردی که استاندارد ISO_17025 برای اعطای گواهینامه در ممیزی ها بررسی می کند عبارتند از:

  • کیفیت سخت افزار ها و نرم افزار ها به همراه لایسنس ها
  • تخصص و مهارت اپراتور های تست
  • شرایط محیطی که در آن تست انجام می شود.

دستاورد های آزمایشگاه آزمون و ارزیابی تاسیسات شبکه:

نکته قابل تامل در مورد آمار دستگاه های معیوب و تقلبی که توسط این آزمایشگاه کشف می شد این است که در دوران قبل از فعالیت این آزمایشگاه به دلیل عدم نظارت درست عده ای از وارد کنندگان از روی عمد وعده دیگری از روی بی اطلاعی و صرفا اعتمادی که به یک برند خاص داشتند میزان قابل توجهی تجهیزات معیوب ویا تقلبی را وارد کشور کردند که متاسفانه علاوه بر هزینه بالایی که مصرف کنندگان متحمل می شدند، این تجهیزات کارایی مطلوبی هم از خود نشان نمی دادند و قطعا هم از نظر کارایی و هم امنیت شبکه ها را با مشکل مواجه می کردند، البته در مواردی حتی برای برندهای معتبر این صنعت هم باعث تعجب بوده است که این آزمایشگاه با مستندات علمی به آن ها نشان داد که دستگاه های آنها کارایی که خودشان ادعا می کردند را ندارد اما به مرور وجود چنین آزمایشگاه مجهزی در کشور نقش بازدارندگی هم پیدا کرد و رفته رفته آمار دستگاه های مرجوعی هم به شدت کاهش یافت.

1+

مطالب مرتبط

نظر بدهید