سلام سینما طرحی نو برای معرفی فیلم‌های سینمای ایران

teymoriگروهی از دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و علم و صنعت سایتی را برای دنبال کردن فیلم‌های سینمای ایران طراحی کردند. در این سایت می‌توان خبر‌ها و نقد‌های مربوط به فیلم‌های سینمای ایران را مشاهده کرد.

 sinama

 ایده اصلی طرح:

مهندس هادی راسخ فارغ‌التحصیل کارشناسی مهندسی نرم افزار و کارشناسی ارشد هوش مصنوعی در مورد این پروژه گفت: سلام سینما طرحی که به تازگی وارد فضای سینما شده است سایتی است که در آن فیلم‌های سینمای ایران معرفی و نقد می‌شوند. از آن‌جا که همه‌ی مردم به دنبال راهی برای سرگرمی در اوقات فراغت خود می‌گردند و سینما هم یک راه ایجاد سرگرمی است، تیم سلام سینما وارد میدان شد ه گونه‌ای که محتوای (فیلم، فیلم کوتاه، مستند و …) سرگرم کننده در آن قرار گیرد. یک حالت ایجاد محتوا این است که طراح، خود محتوا را تولید و وارد سایت کند ولی مشکلی که پیش خواهد آمد این است که اگر شخص هر چقدر هم قوی باشد باز هم نمی‌تواند همه‌ی محتوای مورد نیاز را تولید کند. حالت دیگری که ایده اصلی طرح نیز است به این شکل است که اجازه دسترسی به همه به صورت کنترل شده داده شود به گونه‌ای که محتواهای با کیفیت بیشتر نمود پیدا کند. در واقع در این حالت شخص یا گروه طراح سایت با کمک کاربر می‌تواند محتوای قوی‌تری ایجاد کند.

تخصص اعضای تیم

برای انجام این طرح یک گروه شش نفره متشکل از یک نفر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد هوش مصنوعی، یک نفر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد نرم افزار، یک نفر فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد مهندسی تکنولوژی، یک دانشجوی کارشناسی نرم افزار، یک دانشجوی کارشناسی آی تی و یک دانشجوی کارشناسی صنایع تشکیل شد که از دو سال و نیم پیش مشغول به فعالیت هستند.

چقدر از این طرح حمایت و استقبال شده است؟

مخاطب اصلی این محصول مردم هستند به طوری که بازدید از سایت روزانه بین ۱۴۰۰۰ تا ۱۵۰۰۰ است همکاری با شرکت‌های سازنده دیگر مدت‌ها قبل اتفاق افتاده بود. این همکاری به این شکل بود که از محصول آن‌ها استفاده می‌شد و در عوض تبلیغات آن‌ها در سایت قرار می‌گرفت.

آیا این طرح نمونه‌ی خارجی یا داخلی دارد؟

می‌توان گفت این طرح ترکیبی از خیلی چیز‌های مختلف است که نمونه‌ آن در حال حاضر وجود ندارد، در واقع این طرح هم فیلم‌های سینمای ایران را معرفی می‌کند هم به نقد آن‌ها می‌پردازد که نیاز به چنین فضایی در سینمای ایران احساس می‌شد.

آیا این طرح به صورت رایگان در اختیار مردم قرار می‌گیرد؟

در حال حاضر استفاده از این طرح به صورت رایگان است ولی در آینده امکان دارد استفاده از بعضی از قسمت‌های این طرح به صورت رایگان نباشد. نکته‌ی مهم دیگر داشتن کاربر است به عبارتی اگر کاربران زیادی از سایت بازدید کنند آنگاه مدل‌های درآمد زایی زیادی در کنار آن به وجود خواهد آمد، به عنوان مثال می‌توان هزینه‌ای برای حق عضویت دریافت کرد.

سرور سایت

در ابتدای کار نیاز به یک سرور خیلی احساس نمی‌شد، بنابراین یک Host رایگان گرفته شد. یعنی جایی که در آن یک Panel مشترک با سایت‌های دیگر داده می‌شد و از آن برای آپلود کردن داده‎‌ها استفاده می‌شد. این Panel‌ ها محدودیت‌های به خصوصی دارند که یکی از آن ها عدم امکان مصرف CPU بیشتر از حد مجاز است. بعد‌ها به دلیل وجود این مشکلات تصمیم به جایگزینی Host با یک سرور خارجی شد که از این سرور هم اکنون در خارج از کشور استفاده می‌شود.

مزیت‌های استفاده از سرور خارجی:

  • دسترسی با سرعت بالاتر برای مشاهده سایت برای کاربران خارج از کشور
  • پایداری خدمات به دلیل وجود اینترنت Mirrorدر دیتاسنترهای خارج از کشور
  • پهنای باند و ترافیک ماهیانه بالاتر
  • استفاده از تکنولوژی روز و همچنین وجود شرکت‌های صاحب فناوری در خارج از کشور
  • دسترسی دایمی به اینترنت
  • رتبه بالاتر در موتورهای جستجو و الکسا

مشکلات پیش آمده در انجام طرح

در ابتدای کار به علت دانش کم از Framework‌ های برنامه نویسی استفاده نمی‌شد به همین دلیل پیشرفت کار بسیار سخت شده بود همچنین از سرور سایت به درستی استفاده نمی‌شد که این کار باعث می‌شد پیدا کردن مطالب سایت توسط کاربر سخت شود. مشکلاتی نیز در زمینه‌ی ارتباطات و معرفی محصول به بازار کار به وجود آمد که با کسب تجربه‌ی بیشتر حل شدند.

زبان برنامه نویسی طرح

در ابتدا زبان برنامه نویسی سرور PHP بود و در بخش کلاینت از HTML CSS استفاده می‌شد. به دلیل پاسخگو نبودن این زبان‌ها برای بسیاری از نیازها در ادامه از زبان برنامه نویسی Ruby در قسمت سرور و از زبان AngularJS در بخش کلاینت استفاده شد. در آینده به دلایلی که در ادامه گفته خواهد شد از زبان برنامه نویسی React JS در قسمت کلاینت استفاده خواهد شد.

مزیت‌ها و مشکلات این زبان‌ها

مزیت زبان Ruby این است که می‌توان از طریق آن ایده را سریعا به محصول تبدیل کرد و از خیلی چیزهای جزئی و اضافی صرف نظر کرد. در بخش کلاینت زبان AngularJS امکاناتی را در اختیار قرار می‌دهد که بهتر می‌شود این بخش را کنترل کرد همچنین مشکلاتی هنگام بزرگ کردن سیستم (بزرگ کردن سیستم به معنای قرار دادن حالت‌های زیاد در آن است) به وجود می‌آمدند که به همین دلیل تصمیم گرفته شد در آینده از زبان React JS استفاده شود.

نحوه استفاده از سایت:

در صفحه اصلی فیلم‌های در حال اکران و خبرهای مربوط به سینمای ایران و جهان را می‌توان دنبال کرد. در قسمت «نقد» کاربر می‌تواند نقدهای متفاوتی از یک فیلم را جستجو کند. در قسمت «در حال اکران» فیلم‌های در حال اکران سینمای ایران و برخی فیلم‌های در حال اکران در جهان معرفی می‌شوند. در قسمت «ویدیو»، تیزر فیلم‌های در حال اکران را می‌توان مشاهده کرد. همچنین صفحه‌ای برای دنبال کردن اخبار مربوط به مراسم و جشنواره‌های بین‌المللی مشاهده می‌شود. در هرکدام از این قسمت‌ها کاربر می‌تواند نظر خود را وارد کند و همچنین نظر سایر کاربران را نیز مشاهده نماید.

 

ارتقاء سیستم در آینده

اگر یک سیستم در ابتدا به گونه‌ای ساخته شود که بتوان در آینده آن را تغییر داد آنگاه ارتقاء دادن آن کار مشکلی نیست اما باید در نظر داشت که در ابتدای انجام کار اطلاعی از این موضوع وجود ندارد که مردم دقیقا چه می‌خواهند یا به عبارتی معلوم نیست چه تغییراتی باید به سیستم اضافه شود بنابراین این کار بسیار سخت است که بتوان تحلیلی برای یک سیستم در نظر گرفت که بتواند هر تغییری را پاسخگو باشد. بنابراین نمی‌توان گفت که این سیستم ارتقاء می‌یابد یا خیر زیرا به تغییراتی که اعمال خواهد شد بستگی دارد.

هزینه‌های طرح

اصلی ترین هزینه‌ای که در این طرح وجود داشته و شاید اصلا به چشم نیاید هزینه وقتی است که صرف شده است. هزینه‌های مالی که در این طرح وجود داشته مربوط به تبلیغات و قسمت‌های گرافیکی سایت بوده است.

سایت سلام سینما با توجه به برخی از کمبود‌هایی که در نقد و معرفی سینمای ایران احساس شد طراحی شد امید است با آشنایی بیشتر مردم با این سایت این کمبودها جبران شود.

0

مطالب مرتبط

نظر بدهید