ساخت نمونه اولیه دستگاه شکل‌دهی پلاک های جراحی استوئوتومی، توسط شرکت فناوران جراح یار شریف

علیرضا لطیفیدستگاه شکل دهی پلاک های جراحی استوئوتومی، پلاک ها را قبل از عمل طوری تغییر شکل‌ می دهد که روی استخوان فیت شود و تماس حداکثری بین پلاک و استخوان برقرار گردد. این دستگاه در حقیقت مانند یک دستگاه قالب پرس است. با استفاده از در کنار هم قرار گرفتن پین‌ها، سنبه و ماتریس مورد نظر را ایجاد می‌نماید و پس از آن تغییر شکل­های لازم ایجاد می‌شود. در این سیستم از روش شکل دهی چند نقطه‌ای(Multipoint Forming) بهره‌گیری شده است. در نمونه های خارجی به دلیل اینکه هر پانچ به صورت مستقل کنترل می شوند، قیمت دستگاه بسیار بالا است .

دکتر فرهمند استاد دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و سرپرست شرکت فناوران جراح‌یار شریف طرح ساخت دستگاه شکل‌دهی پلاک های جراحی استوئوتومی را در دفتر توسعه و انتقال فناوری شریف ارائه کرده و دانشگاه نیز روی آن سرمایه گذاری نموده است. این دستگاه پلاک های عمل استوئوتومی را قبل از عمل طوری تغییر شکل‌ می دهد که روی استخوان فیت شود و تماس حداکثری بین پلاک و استخوان برقرار گردد. تا به حال پزشکان برای انجام این عمل با بهره‌گیری از عکس‌های رادیوگرافی، تجربه و مهارت خود، هنگام عمل به صورت دستی پلاک را به فرم استخوان بیمار شکل می‌دادند. این روش سنتی دارای سه عیب عمده است:

  1. نبود دقت کافی
  2. طولانی شدن زمان عمل
  3. پایین آمدن کیفیت پلاک به واسطه خمش و واخمش پلاک.

هدف از این طرح رفع مشکلات یاد شده است.

pahaye-parantezi2-1
دستگاه شکل دهی پلاک های جراحی عمل استئوتومی

از آنجا که شرکت مذکور پیش از این نیز اقدام به تهیه­ گزارش فنی عمل جراحی و  طراحی و ساخت گاید های عمل جراحی نموده است، زیر ساخت کافی برای شکل‌دهی مناسب پلاک را دارا بوده و توانایی تحویل گزارش فنی، گاید و پلاک شکل‌دهی شده را به صورت هم­زمان دارد.

این دستگاه در حقیقت مانند یک دستگاه قالب پرس است با استفاده از در کنار هم قرار گرفتن پین‌ها، سنبه و ماتریس مورد نظر را ایجاد می‌نماید و پس از آن تغییر شکل­های لازم ایجاد می‌شود. این دستگاه پروژه‌ آقای بهنام گماری یکی از دانشجویان دکتر فرهمند است و نمونه اولیه آن ساخته شده است. در این سیستم از روش شکل دهی چند نقطه‌ای(Multipoint Forming) بهره‌گیری شده است. در این روش قالب دارای شکل ثابت نبوده و متشکل از تعدادی پین است که موقعیت قرارگیری پین­ها شکل قالب را ایجاد می­کند. در نمونه های خارجی به دلیل اینکه هر پانچ به صورت مستقل کنترل می شود، قیمت دستگاه بسیار بالا است. ایده ای که گروه دکتر فرهمند از آن استفاده می کنند، این است که با توجه به عکس های سی‌تی‌اسکن، یک رویه از سطح استخوان  استخراج‌ شده و ترمیم می­شود. سپس با توجه به صورت ترمیم شده نمونه­ای از پلاک مخصوص فرد توسط پرینت سه‌بعدی آماده وبه وسیله‌ی آن موقعیت پین‌ها تنظیم می­شود. سپس پلاک واقعی در دستگاه قرار گرفته و آماده شکل‌دهی می‌گردد. پلاک مناسب از نمونه‌های استاندارد موجود در بازار انتخاب شده و این نمونه را در دستگاه تنظیم شده  قرار می‌دهند و بدین ترتیب شکل‌دهی صورت می‌گیرد.

pahaye-parantezi2-2
پانچ های دستگاه شکل دهی پلاک های جراحی عمل استوئومی

از لحاظ بازار و موثر بودن طرح، با توجه به حدود ۱۰۰۰۰ عمل استوئوتومی که به صورت سالیانه در کشور صورت می گیرد، می­توان بازار قابل تاملی برای طرح پیش بینی کرد.

0

مطالب مرتبط

نظر بدهید