موتور الکتریکی آویتا تحولی در صنعت خودرو

موتور الکتریکی آویتا تحولی در صنعت خودرو

 

saber hshmatian3در سال ۸۹-۹۰کمیته علمی مسابقات طراحی ماشین های الکتریکی پژوهشکده شهید رضایی دانشگاه صنعتی شریف طرح موتور سیکلت الکتریکی را مطرح کردند . از آن تاریخ قرار بر این شد که به جای مسابقات طراحی خودرو، مسابقات طراحی موتورهای الکتریکی را اجرا شود.

پژوهشگران پژوهشکده شهید رضایی بعد از چند دوره اجرای مسابقات موتور سیکلت الکتریکی تصمیم گرفتند که در  پژوهشکده هم یک موتور الکتریکی تولید کنند که در راستای این تصمیم یک شرکت مشترک بین پژوهشکده و اعضای تیم آویتا تاسیس شد.

محصول خاص نسبت به محصول عمومی به زیر ساخت کمتری نیاز دارد. بر این اساس پژوهشگران تیم آویتا برای اثبات توانایی خود تصمیم گرفتند که یک موتور در کلاس اسپرت طراحی کنند که  هم به زیر ساخت کمتری نباز دارد و هم برای مصرف کنندگان جذاب باشد.

اعضای تیم آویتا حدود هشت ماه برای طراحی و ساخت این موتور وقت صرف کردند.

موتور الکتریکی آویتا توسط یکی از قهرمانان کشوری در پیست آزادی تست شد که این قهرمان کشوری ازعان کرد این موتور، خیلی جالب بوده و صدای کمی تولید می کند در عین حال از لحاظ لرزش و شتاب منحصر به فرد است.

در این موتور برای انتقال نیروی موتور به چرخ عقب از گیربکس به همراه زنجیر استفاده شده است.

این محصول در آزمایش‌های انجام شده توانست با کمک موتور الکتریکی ۱۶.۷ کیلوواتی خود رکورد سرعت ۱۵۰ کیلومتر بر ساعت را به ثبت برساند. این موتورسیکلت۱۷۰کیلویی الکتریکی که توان نامی موتور الکتریکی آن معادل با ۲۳ اسب بخار است و به لحاظ قابلیت‌های فنی در رده موتورسیکلت‌های بنزینی ۲۵۰ سی سی قرار دارد، همچنین توانست از حالت توقف در ۶ثانیه به ۱۰۰ کیلومتر برساعت رسیده و برتری خود را در آزمایش شتاب‌گیری نسبت به موتورسیکلت‌های بنزینی هم رده توانی به اثبات برساند. موتورسیکلت آویتا قابلیت پیمایش ۱۰۰ کیلومتر با یک بار شارژ را داراست و مدت زمان شارژ کامل آن توسط شارژر نصب شده روی آن ۳ ساعت است. باتری استفاده شده از جنس باتری‌های لیتیوم فسفات است. علاوه بر این به منظور رفع نگرانی رانندگان درمورد مدت زمان زیاد شارژ نسبت به زمان سوخت‌گیری در موتورسیکلت‌های بنزینی، طرحی بر روی موتورسیکلت اجرا شده است که امکان تعویض سریع باتری را فراهم می‌کند. بدین وسیله می‌توان در آینده و در صورت توسعه عمومی این محصول جایگاه‌های تعویض باتری را در نظر گرفت. از دیگر مزایای موتور سیکلت الکتریکی انجام شارژ در منزل و محل کار است که نیازی به مراجعه به جایگاه خاصی برای شارژ آن وجود ندارد.

مزیت اصلی این موتور سیکلت‌ نداشتن آلایندگی هوا و آلودگی صوتی و عدم مصرف بنزین است و

قیمت چنین  محصولی در آمریکا و اروپا حدود ۱۵۰۰۰دلار است که سازندگان موتور آویتا قیمت تمام شده این محصول برای خریدار را حدود ۸۰۰۰دلار تخمین می زنند.

با وجود مزایای بیشمار موتورسیکلت‌های الکتریکی یکی از چالش‌های اصلی موجود بر سر راه توسعه این فناوری، هزینه اولیه بالاتر آن نسبت موتورسیکلت‌های بنزینی است که بخش عمده ای از این هزینه‌ مازاد، مربوط به هزینه باتری است. البته در چشم اندازهایی که در دنیا در نظر گرفته شده است، با توسعه تکنولوژی‌، قیمت باتری یک چهارم قیمت فعلی در ۱۰ سال آینده خواهد شد.

موتور الکتریکی آویتا تحولی در صنعت خودرو

 

2+

مطالب مرتبط

نظر بدهید