بهره برداری از guide عمل جراحی استوئوتومی اطراف زانو توسط برخی محققین دانشگاه شریف

علیرضا لطیفیمریم اشکبوس فارغ التحصیل کارشناسی ارشد بایو مکانیک دانشگاه صنعتی شریف و کارشناس ارشد برنامه توسعه و انتقال فناوری دانشگاه صنعتی شریف از بهره برداری از guide عمل استوئوتومی اطراف زانو در یکی از شرکتهای معتبر و زیر نظر آقای دکتر دکتر فرهمند، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف خبر داد.

به گفته خانم اشکبوس این طرح در راستای طرح جامع “پیش بینی عمل جراحی ” است. به طوری که قبل از عمل جراحی نتایج با استفاده از شبیه سازی های کامپیوتری مشخص باشد که علاوه بر معین شدن نتایج، موجب کاهش زمان جراحی نیز می شود. به گفته وی یکی از مشکلات عمده در عمل های جراحی این است که جراحی ها یا نتایج خوبی ندارند یا نتایج از پیش مشخص نیست. این طرح بر بیمارانی که دچار پاهای ایکس یا پرانتزی می باشند، متمرکز شده است و می تواند زمان جراحی را تا یک سوم کاهش دهد.

پاهای ایکس یا پرانتزی زمانی اتفاق می افتد که امتداد استخوان از راستای اصلی اش -محور مکانیکال- به داخل یا خارج انحراف پیدا می­کند. روش جراحی رایج این گونه بیماران عمل جراحی استوئوتومی است. به عملی که در آن به برش یا تغییر شکل استخوان نیاز باشد، استوئوتومی گفته می شود.

بهره برداری از guide عمل جراحی استوئوتومی اطراف زانو توسط شرکت فناوران جراح یار شریف
پاهای پرانتزی و ایکس در اثر انحراف امتداد استخوان از محور مکانیکال رخ می دهند.

در عمل جراحی استئوتومی پزشک، استخوان را برش داده و با تغییر زاویه قطعات ایجاد شده و قرار دادن یک پلیت به صورت اتصال پیچ و پلاک استخوان را پایدار می کند. اما در مواردی نتایج این عمل­های جراحی رضایت بخش نیست به طوری که نه تنها بدشکلی استخوان اصلاح نمی­شود بلکه گاهی عوارضی مانند مشکلات زانو را به همراه دارد. علت آن نیز حساس بودن محل، زاویه و مقدار برش و حتی جای سوراخ کاری هاست که باید به صورت دقیق مشخص شوند. در حال حاضر پزشک بایستی به صورت چشمی این مقادیر را تشخیص دهد.

پاهای پرانتزی و ایکس در اثر انحراف امتداد استخوان از محور مکانیکال رخ می دهند.
عمل جراحی استوئوتومی به صورت شماتیک. محل و میزان برش و محل اتصال پلیت ها.

 

کاری که آقای دکتر فرهمند و همکارانشان انجام داده­اند عبارت است از:

  • شبیه سازی سه بعدی استخوان بیمار با استفاده از تصاویر رادیوگرافی و سی تی اسکن و نرم افزارهای مربوطه
  • شبیه سازی مجازی جراحی با برش دادن، ایجاد زاویه مناسب و… در استخوان
  • و در نهایت یافتن حالت بهینه عمل جراحی.

نتایج حاصل در قالب “گزارش فنی” به پزشک ارائه می شود. اما در عمل بایستی یک guide طراحی شود تا مانند یک الگو و خط­کش به پزشک در حین عمل جراحی کمک کند. این guide با استفاده از پرینتر سه بعدی آماده شده و محل، زاویه و مقدار برش و محل سوراخ کاری ها را نشان می دهد که باعث می شود میزان موفقیت عمل جراحی تا حد زیادی افزایش یابد.

بهره برداری از guide عمل جراحی استوئوتومی اطراف زانو توسط شرکت فناوران جراح یار شریف
guide عمل جراحی استوئوتومی اطراف زانو

 

بهره برداری از guide عمل جراحی استوئوتومی اطراف زانو توسط شرکت فناوران جراح یار شریف
عمل جراحی استوئوتومی: ۱. قرار دادن guide بر روی استخوان و انجام برش ها و سوراخ کاری ها مطابق با آن ۲.قرار دادن گوه ۳.قرار دادن پلیت بر روی استخوان و اتصال آن به استخوان ۴.پا پس از پایان جراحی

 

 

 

طبق گفته ایشان ارائه این خدمات بسته به سبد خدمات ارائه شده ۲ تا ۱۰ روز طول می کشد.

تا کنون حدود ۴۰۰ بیمار از خدمات این شرکت استفاده کرده­ اند. با توجه به حدود ۱۰۰۰۰ عمل استوئوتومی که به صورت سالیانه در کشور صورت می گیرد، بازار قابل توجهی برای آن پیش بینی می­شود. البته این شرکت در حال حاضر تنها بر روی عمل­های استوئوتومی اطراف زانو متمرکز است.

برنامه­های آینده:

پلیت­هایی که در این عمل جراحی استفاده می شوند با توجه به ناحیه­ی جراحی، سن و … سایزبندی­های مختلفی دارند اما نکته اساسی این است که برای هر بیمار به طور خاص طراحی نشده است. به همین دلیل حین عمل جراحی لازم است پزشک تغییر شکل هایی به آن بدهد تا کاملا بر روی استخوان قرار گیرد. این اتفاق علاوه بر اینکه موجب نارضایتی پزشک می شود، زمان عمل جراحی را افزایش داده و از عوامل ایجاد خطا در عمل جراحی محسوب می شود. به همین منظور این شرکت جهت تکمیل زنجیره خدمات خود طرحی را دنبال می کند که پلیت های عمل استوئوتومی را قبل از عمل جراحی طوری تغییر شکل دهد که مناسب استخوان شده و در حین عمل جراحی به راحتی بر روی استخوان نصب شوند.

0

مطالب مرتبط

نظر بدهید