نیروگاه های برقی-آبی نمادی از آب و انرژی و محیط زیست

1مهندس بزرگ زاده در سمینار آب و انرژی که در دانشگاه شریف برگزار شد، پیرامون چالش های پیش روی صنعت نیروگاه های برقآبی سخنانی را ایراد نمود.

نیروگاه

ایشان در ابتدا با بیان این نکته که قسمتی از امنیت ملی ایران مربوط به محیط زیست وچالشهای آن است، گفت : به نظرمن فوریترین مساله امنیت ملی کشور دوچیز است: یکی آلودگی هوای کلان شهرها و دیگری مساله ریزگردها! زیرا این مسائل میتواند تهدیدی برای ۱۰ میلیون ایرانی ایجاد کند.

وی با بیان این سوال که آلودگی چگونه بوجود میآید، افزود: یک بخش عمده آلودگی مربوط به مصرف سوختهای فسیلی( چه در حمل و نقل و چه مصارف خانگی) است. همچنین با بیان این نکته که یک سوم انرژی داخلی کشور در نیروگاه های حرارتی برای تولید برق مصرف می شود، گفت: بهعنوان نمونه۳۰درصد آلودگی رود کارون مربوط به بخش صنعتی است و در بارانهای اسیدی در خوزستان نیز  نیروگاه های صنعتی موثر بوده اند.

 

 

نیروگاه

مهندس بزرگ زاده همچنین به این نکته اشاره کرد که اگر نیروگاه های برق-آبی توسعه پیدا نکند کشور مجبور می شود به نیروگاه های فسیلی روی آورد و گفت: انرژی های نو از قبیل بادی و خورشیدی خوب هستند اما در سطح کلان اگر بخواهیم از آنها استفاده کنیم و نیاز برق کشور را با آن ها تامین کنیم ممکن است از نظر بودجه به مشکل بربخوریم.

او همچنین به این نکته اشار ه کرد که انرژی خورشیدی در مقایسه با بادی محیط زیست دوست تر است زیرا انرژی بادی تا زمانی که در سطح کلان به بهره برداری نرسد مشکل محیط زیستی خاصی ایجاد نمی کند اما اگر بخواهیم بهعنوان یک انرژی موثر در تهیه بخش عمده برق کشور به آن نگاه کنیم می تواند در حوزه محیط زیست و باد برای کشور دردسرساز شود.

وی در ادامه به بیان آمارهایی از کشورهای مختلف پرداخت و گفت: ۵۱ درصد سد های بزرگ در اروپا و آمریکای شمالی واقع هستند؛ همچنین سرانه مخزن هرآدم در آمریکای شمالی ۶۰۰۰متر مکعب است و این رقم برای ایران ۱۲۰۰ متر مکعب است.

این کارشناس حوزه آب و انرژی با بیان این نکته که وضعیت ما در آب های زیرسطحی خراب تر از سطحی است و همچنین انتقاد از کسانی که می گویند باید سراغ قنات برویم تا سد،  افزود: در کشور ۵۵ درصد آب مصرفی زیر زمینی و ۴۵ درصد سطحی است و نشست هایی که درجاهای مختلف کشور از قبیل دشت همدان و رفسنجان وجود داشته است، نتیجه این مدل از تامین آب است.

وی همچنین با انتقاد از این رویکرد که باید تغییر اقلیم داد و لذا سد لزومی ندارد افزود: ipcc (هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی) به دو بخش طراحی و مصرف اشاره می کند و میگوید در فاز مصرف مباحثی از قبیل اصلاح الگوی کشت، توسعه بازار ، درست کردن قیمت مطرح می شود اما در فاز طراحی باید به سراغ مخزن ساختن و ایجاد ظرفیت رزرو برویم.

او همچنین با اشاره به بحران دریاچه ارومیه و انتقاد از کسانی که به سدسازی بهعنوان عامل اصلی این بحران نگاه می کنند ، اضافه کرد: سد سازی پس از تغییر الگوی کشت و سطوح کشت، وجود چاه ها و قنات های غیرمجاز، تغییر اقلیم؛ چهارمین عامل بوجود آمدن این بحران به شمار می رود.

مهندس بزرگ زاده درآخر به بیان هدف سد سازی پرداخت و افزود: در قسمت طراحی هدف از سد به ترتیب شرب، محیط زیست، صنعت و در آخر کشاورزی است اما متاسفانه در بخش بهره برداری عملا محیط زیست پس از شرب، صنعت و کشاورزی در رتبه چهارم قرار دارد.

0

مطالب مرتبط

نظر بدهید